13.06.2018- XV Festiwal Tańca dla Osób z Niepełnosprawnością w Sieniawie

Tańczyć mogą wszyscy bez względu na wiek czy sprawność fizyczną oraz psychiczną!

Taniec jest doskonałym połączeniem różnych form aktywności sportowej, artystycznej, a przede wszystkim zabawy. Towarzyszy on człowiekowi niemal od początku jego życia, a jak twierdzą antropolodzy  ta forma wyrażania siebie jest wcześniejsza nawet od mowy. Stąd uchodzi za najstarszą, niewerbalną formę wyrażania emocji, uczuć, pragnień. Za sprawą tańca można wsłuchać się w siebie, a także dać upust emocjom. Co więcej, jest to uniwersalny język komunikacji pomiędzy ludźmi.

Dla osób niepełnosprawnych fizycznie, psychicznie czy umysłowo  taniec to przede wszystkim świetna forma zabawy, za sprawą której przez działanie, odkrywanie, przeżywanie i tworzenie, mimowolnie realizowane są cele terapeutyczne. Dodatkowo dochodzi do poprawy samopoczucia, co jest niezwykle ważne w procesie usprawniania osób z niepełnosprawnością.

Taniec to również forma rehabilitacji ruchowej. Oprócz pozytywnego działania na psychikę człowieka kształtuje sylwetkę, dochodzi do poprawy koordynacji ruchowej, wzrasta wydolność fizyczna organizmu, zwiększa się siła mięśniowa oraz pojemność życiowa płuc. Dodatkowo przyczynia się do ugruntowania właściwego obrazu ciała i lepszej integracji doświadczeń sensorycznych.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sieniawie już  po raz XV zorganizował Festiwal Tańca dla Osób z Niepełnosprawnością. Tegoroczna gala odbyła się 13 czerwca w Centrum Kultury Sportu i Rekreacji „Sokół”. W festiwalu wzięło udział wiele zaprzyjaźnionych Domów Samopomocy, w tym również ŚDS w Laszczynach i filia w Zmysłówce prezentując dwie choreografie taneczne: ,,Hallelujah”  oraz ,,Belgijka”. W rolę tancerzy wcielili się: Wioletta Mścisz, Czesława Maślenik, Małgorzata Danak, Bogumiła Usowska, Paweł Szal, Zbigniew Markocki. Długie przygotowania naszych uczestników zostały nagrodzone brawami, pamiątkowym dyplomem oraz symbolicznymi upominkami.

Facebook