22.06.2016- XIII Festiwal Tańca w Sieniawie

Wytańczyć równość!

Historia tańca sięga początków ludzkości. Definicja tańca mówi, że jest to „zespół zjawisk ruchowych, który powstaje pod wpływem skoordynowanych z muzyką bodźców emocjonalnych”. Nasi przodkowie tańczyli przed walką, aby wzbudzić w sobie odwagę. Mieszkańcy dżungli i rdzenni Afrykanie wciąż używają tańca, aby dokonała się tradycja i wykonały obrzędy.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sieniawie również stworzył swoją tradycję organizując co roczny  Festiwal Tańca. Tegoroczna już XIII edycja Festiwalu odbyła się 22 czerwca w Centrum Kultury Sportu i Rekreacji „Sokół”. Miło nam również poinformować, że po raz kolejny festiwal  zyskał przychylność wielu Domów Samopomocy, które  uświetniły to spotkanie swoją obecnością.  ŚDS w Laszczynach z filią w Zmysłówce także uczestniczył w tym wspaniałym wydarzeniu.

Taniec, ma sprawiać radość, pozwolić na wyzwolenie z człowieka dobrych, a czasami też tych złych emocji. Rzecz jasna, że ta forma ruchu pochłania wiele energii. Dlatego też, tak bardzo ważny jest dobór tańca do swoich możliwości. Podopieczni środowiskowych domów mimo swoich ograniczeń i niepełnosprawności zaprezentowali różnorodne układy choreograficzne: przedstawili zarówno układy grupowe jak i taniec towarzyski. Nasze domy wystąpiły w układzie choreograficznym do podkładu muzycznego „Waka-Waka” oraz „Ona tańczy dla mnie”. W skład naszej grupy tanecznej wchodzili: Wioletta Mścisz, Elżbieta Lizak, Maria Mierzwa, Paweł Szal, Zbigniew Markocki. .Długie przygotowania naszych tancerzy zostały nagrodzone brawami oraz symbolicznymi upominkami. Taniec ma przede wszystkim bawić, nie można się do niczego zmuszać. Ale jeśli ktoś się wstydzi, nie wierzy w swoje możliwości, to należy pamiętać, iż warto się przełamać i pokonać własne słabości tak jak nasi podopieczni. Dla nas taniec jest znakomitym sposobem na poprawę kondycji, świetnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. To rozrywka, sport i przyjemność a przede wszystkim sposób na aktywne spędzenie czasu wolnego. Zapytany niegdyś tancerz, czym jest dla niego taniec odpowiedział: „Zawsze był to dla mnie doskonały sposób pozbycia się stresu i złych emocji. Jest też wielką przyjemnością samą w sobie”.

Facebook