Świąteczne zwyczaje: wysyłanie kartek świątecznych…

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Jest to także czas wzajemnego składania życzeń, zarówno bezpośrednio, jak też w formie pisemnej. Dlatego pragnę przypomnieć, o pewnym świątecznym zwyczaju, jakim jest wysyłanie kartek z życzeniami.

Nie ma pewnie wśród Nas osoby, której ten zwyczaj nie byłby znany. Domyślam się jednak, że niewielu z Nas wie skąd się on wziął. Otóż, zasługę wynalezienia świątecznych pocztówek przypisuje się Szkotowi – Thomasowi Sturrock, który około 1841 roku stworzył pierwszą kartkę. Przyczynił się do tego sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, który miał wielu znajomych, dlatego na każde święta poświęcał mnóstwo czasu na pisanie listów z życzeniami. Wpadł więc na pomysł, by u zaprzyjaźnionego malarza zamówić obrazek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni i rozesłać znajomym. W Polsce pierwsze kartki świąteczne pojawiły się dopiero pod koniec XIX wieku i przetrwały do dnia dzisiejszego. Ogłoszony w 1900 roku konkurs na nazwę osobliwej wówczas przesyłki wygrał Henryk Sienkiewicz i to właśnie autorowi Trylogii zawdzięczamy do dziś używane słowo „pocztówka”. 

Niestety coraz mniej jest osób, które wysyłają jeszcze życzenia świąteczne tradycyjną pocztą. W dzisiejszych czasach coraz częściej do składania życzeń służą elektroniczne formy przekazu i portale społecznościowe, na których w ciągu kilu minut można pozdrowić kilkaset osób, ale nawet najciekawszy sms, e-mail czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej, cudownie kolorowej i ręcznie wykonanej świątecznej kartki ze spersonalizowanymi życzeniami. Bo choć czasy się zmieniają, bliskość wciąż jest w cenie. Powoli mamy już dość wszechobecnej technologii i masowej produkcji, a modne staje się produkowanie przetworów, robienie na drutach, szydełkowanie, pieczenie ciasteczek, czy w końcu własnoręczne wykonywanie upominków i kartek świątecznych, a co za tym idzie włożone w to serce, poświęcony czas i magia, za którą tęsknimy.         

Na szczęście są i tacy, którzy pozostali wierni pielęgnowaniu tradycji papierowych pocztówek. Tradycję własnoręcznego wykonywania i zdobienia kartek świątecznych z wielką pasją podtrzymują uczestnicy Środowiskowego Domu w Laszczynach i Filii w Zmysłówce, którzy na każde Święta przygotowują je samodzielnie. To piękny zwyczaj, a przy okazji promocja talentów, gdyż za każdym razem Nasze kartki są jedyne i niepowtarzalne, a niektóre wręcz stają się pięknymi dziełami. Niezależnie od wzoru, który pojawi się na kartce – każda z nich sprawia przyjemność i cieszy odbiorcę, dlatego nie możemy zapomnieć o tej pięknej tradycji.

Pocztówka jest miłą niespodzianką i ozdobą, która postawiona na półce, przez długi czas przypomina o tych, którzy ją wysłali.

Facebook